Western nenaivní a surový

Seznam obsahuje westerny, které bych doporučil i dospělému čtenáři, snažil jsem se vyhnout dětské četbě a rodokapsům (jako je Vinnetou a podobné knihy, jedná se sice o pěkný a pro mě sentimentální výlet do dětství, ale četba Karla Maye patří spíše do kategorie dětské literatury), avšak u některých titulů se samozřejmě může jednat o hraniční bod, kdy někdo nebude souhlasit s mojí klasifikací, ale jak se říká, žádná klasifikace není dokonalá, ale měla by být pragmatická. Připojeny jsou ke zfilmovaným knihám i odkazy na CSFD.

K prohlížení seznamu si můžete pustit country písně. Hudba je převzata z webu Free Music Archive. Tímto děkuji umělcům a webu za poskytnutí hudby zdarma pod licencí Creative Commons.

Opravdová kurážCharles Portis

Vydejte se na cestu pomsty čtrnáctileté dívky, která si najme pistolníky, aby ji pomohli dopadnout vraha jejího otce. Portisovo dílo vzniklé v druhé polovině 60. let se vyznačuje drsností, strohým jazykem a brilantním vykreslením charakterů. Navíc hlavní vypravěčka je předobrazem silné ženy, která se nebojí vzít věci do vlastních rukou. Nejlepší revenge western.

Filmové zpracování z roku 2010

Filmové zpracování z roku 1969

DeadwoodPete Dexter

Dostáváme se do městečka Deadwood roku 1876. Hlavním vypravěčem je Charley Utter jenž spolu s kamarádem pistolníkem Divokým Billem Hickokem zažívají eskapády. Kniha je příběhem jednoho městečka, vyznačuje se skvělým vykreslením různých postav Deadwoodu, často je vtipná, jindy melancholická. Jestli chcete vědět, jaký byl legendární pistolník Bill Hickok člověkem, rozhodně tuto knihu nemiňte. I na pistolníky padne stáří.

TV seriál z roku 2004

Filmové zpracování z roku 2019

Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západěCormac McCarthy

Nositel Pulitzerovy ceny a jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, autor současného westernu. Krvavý poledník se odehrává v době řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v přelomu let 1949-50. Jedná se o dílu stylisticky i výpravně skvěle zvládnuté. Právem se řadí mezi největší americké romány 20. století. Glantonův gang odhaluje, jak zákon na západě Ameriky měl pramalou moc. Román obsahuje líčení spousty násilných scén, i přesto však v sobě skrývá naopak pasáže lyrické, popisy krásné přírody. Nelze ani opomenout biblické odkazy. Jedná se o román mnohovrstevnatý, vhodný na vícero čtení.

V roce 2021 se chystá filmové zpracování, tak to snad nezkazí.

Sever a JihJohn Jakes

Četl jsem 1. a 2. díl. Už je to delší dobu, ale pamatuji si, že mě příběh přátelství Orryho Maina a George Hazarda zaujal. Kniha vykresluje postavení a vztahy Seveřanu a Jižanů. Události knihy předchází občanské válce, kde autor vykresluje komplexní problematiku průmyslového Severu a zemědělského Jihu.

TV seriál z roku 1985.

TV seriál (pokračování) z roku 1986.

Válka bez skalpůJaroslav Moravec

Také jedná česká kniha. Jaroslav Moravec, obdivovatel Karla Maye, vydal v roce 1966 knihu, která odkryla stereotypní pohled na dobývání Divokého Západu. S hlavním hrdinou poručíkem Elliotem prožijete období tzv. vyhlazovacích válek, kdy indiáni byly krutě potlačování přistěhovalci. Skvělá realistická kniha o krvavém období americké historie.

Bratři SesterovéPatrick DeWitt

Pitoreskní román od kanadského autora Patricka DeWitta je osvěžujícím překvapení roku 2011. Příběh dvou bratrů pistolníků, které pošle záhadný komodor získat recept na těžbu zlata. Vydáme se tak na cestu od “zlaté” Kalifornie, abychom s bratry Sesterovými zjistili, co je v životě to důležité. Úžasné vykreslení bratrského soužití se všemi rozepřemi, hádkami a smířením doprovází atmosféra Divokého Západu, která těžko hledá v současné literatuře konkurenci. Zbývá si přát, aby toho od DeWitta v češtině vyšlo více.

Filmové zpracování z roku 2018.

Jízda do Ox-BowWalter van Tilburg Clark

Kniha reálně zobrazuje událost, která ovlivní hned několik lidských osudů. Autor dokázal vytvořit výtečnou atmosféru a uvěřitelné postavy, které nerozděluje na bílé a černé.  Když lidé vezmou spravedlnost do svých rukou, nezřídka se situace zkomplikuje. Kniha má co říci i současné americké justici.

Filmové zpracování z roku 1943.

Jezdec z neznámaJack Schaefer

Kdo by neznal píseň Byl to Shane. Kniha vyprávěná z pohledu malého kluka, který obdivuje neznámého cizince, který přijíždí do jeho městečka. Byl to Shane. Dětská perspektiva ukazuje naivitu ale i pravdivost dětského vnímání světa. Typická westernová zápletka o zlém velkém rančerovi, který tyranizuje drobné farmáře je obohacena nejen o realistické vykreslení souboje za spravedlnost (i když lomeným pohledem dítěte, ale přece jenom číst se musí mezi řádky), ale je i stylisticky nadmíru dobře zvládnuta. Dětský vypravěč prochází poznáním reality před ideály. V tomto je kniha nedocenitelná.

Filmové zpracování z roku 1953.

Muž se srdcem kovbojeJack Schaefer

Opět Jack Schaefer. Tentokráte vypráví příběh Monte Walshe. Sleduje život Walshe, který už jako malý chlapec má neobyčejný talent na krocení koní. Knihu provází jeho dospívání, prožijeme s ním projížďky nekonečnými pláněmi. Zkrotíme nespočet koní. Zažijeme lásky k tvrdé práci honáka. A uvědomíme si, že přátelství je nadevše. Scéna z konce knihy, souboj mezi koněm a automobilem, je něco, co si myslím, že ukazuje, že pokrok vždy není vítaný. Nejeden čtenář zamáčkne slzu, protože tohle je labutí píseň Divokého západu.

Filmové zpracování z roku 1970.

Tisíc dolarů za Buffala BillaDavid Hamilton

V knize sledujeme slavného Buffala Billa a výpravy Quantrillovy bandy. Jedná se western nabitý akcí, jenž ukazuje krvavou historii Občanské války. Setkáme se také s Divokým Billem Hickokem, kterého o několik let staršího potkáte v Deadwoodu. Jedná se o asi nejakčnější western v tomto seznamu. Krvavostí ho snad přebijí jen McCarthyho Krvavý poledník.

Buffalo Bill s Paulem Newmanem v hlavní roli.

Vítejte do Zlých časůE.L. Doctorow

Příběh starosty a malého městečka, které musí čelit krutosti nájezdníků. Doctorow, ceněný americký autor, zde rozehrává hru utrpení a doufání v lepší zítřky, jenže na programu zítřka jsou jen zlé časy.

Filmové zpracování z roku 1967.

Zlomený šípElliott Arnold

Takovou křivdu na lidech jsem ještě snad po žádné jiné knize necítil. Pravdivý příběh přátelství apačského náčelníka Cochise a vládního zvěda Toma Jeffordse se odehrává v kulisách vražd a násilností. Elliot Arnold zachytil přesvědčivě brutalitu na obou stranách, avšak fandit jsem musel jenom indiánům, i když skončit zakopaný v zemi s čouhající hlavou, kterou mi Cochise polije medem, aby mě pomalu užíraly obrovský mravenci, bych nechtěl. Mayův Vinnetů by tohle neuděl, jenže Vinnetů neexistoval, zatímco Cochise ano. Vinnetů skutečně netrpěl, Cochise ano.

Filmové zpracování z roku 1950.

Tanec s vlkyMichael Blake

Jediná kniha v mém seznamu, u které si dovolím tvrdit, že film je nejen známější, ale také lepší. Kevin Costner stvořil svůj snad už nikdy nepřekonaný masterpiece. Bez knihy by však zůstal bez látky, kterou by zpracoval. Příběh přátelství bělocha a rudochů zůstává hluboko v mém srdci i dlouho po dočtení a shlédnutí filmu. Vlci jsou nádherná stvoření a bratrství zvířete a člověka je zde nádherně vykresleno. Dunbar alias Tančí s vlky prožije lásku, bolest, přátelství i boje za halou existenci jeho přátel Komančů. Mimochodem český překlad Tanec s vlky není úplně správný. Anglický Dances with wolves znamená Tančí s vlky a je to indiánské jméno hlavního hrdiny Dunbara.

Oscarové zpracování od Kevina Costnera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.