sova na knize

ISKM03 – Literatura, knihovní procesy a trh

V rámci tohoto předmětu mi bylo představeno několik různých témat souvisejících s literaturou a jejími funkcemi (především klíčovou estetickou funkcí), knižním trhem a rozporem mezi “ekonomickou” a “symbolickou” hodnotou literárních artiklů. Přednášky byly také věnované čtenářským výzkumům, nakladatelství HOST a představením role knižních veletrhů a prezentaci české tvorbě na mezinárodním poli. V neposlední řadě jsme se také zabývali kreativitou v knihovnách a základními knihovnickými procesy a jejich tvarováním a změnami v rámci strategických dokumentů na národní (Koncepce rozvoje knihoven) i mezinárodní knihovnické scéně (IFLA Global Vision).

V předmětu jsem podstoupil několik výzev. Jedna z daných výzev se zabývala srovnáním prezentování stejného tématu v třech různých médiích. Výstup tohoto úkolu si můžete přečíst níže:

                      Tři zápasy MOL Cupu

aneb trio Slavia, Plzeň a Sparta

Datum: 31. 10. 2019

Autor: Jan Vokřál

            V následujícím textu se zaměřím na rozbor tří článků, které se týkají zápasů MOL Cupu (poháru hraného v Česku, jehož vítěz si může zajistit postup do Evropské ligy). Články se vztahují k zápasům osmifinále poháru, které se uskutečnily 30. 10. 2019. Pozornost budu především věnovat názvům článků, protože se jedná o webové zpravodajství, které funguje na základě kliknutí na daný článek, přijde mi zajímavé prozkoumat, jak jednotlivé weby pracují s technikou copywritingu či něčeho, co prozatím opatrně nazvu clickbaitem. Články budu rozebírat jednotlivě, ale zároveň se pokusím o jejich komparaci.

Senzace! Slavia končí v poháru. Sparta koncertovala, Plzeň odvrátila obří ostudu

            První článek je od sportovního zpravodajství Seznamu. Jak si můžete povšimnout hned první slovo v názvu je typické bulvární slovo Senzace! s vykřičníkem. Poté následuje sdělení, že Slávie končí v poháru, zatímco Sparta koncertovala a Plzeň odvrátila obří ostudu. Umístění Slávie na první místo v názvu je pochopitelné vhledem k tomu, že se jedná o suverénní tým naší ligy, a navíc zvládá obstojně i zápasy se špičkovými týmy v Evropě. Druhá na místě je Sparta, třetí pak Plzeň. Když se podíváme na strukturu obsahu článku je toto pořadí narušeno. Prvně je zmíněna prohra Slávie, pak je ale prostor věnován Plzni a až nakonec Spartě, což je v rozporu s názvem článku. Přece jenom je Sparta i přes své momentální špatné výkony napořád mediálně lákavější než Plzeňský kádr, a to je možným důvodem ji umístit na druhé místo v pořadí v názvu. V daný den hrály zápas ještě Mladá Boleslav se Zlínem a Liberec s Teplicemi. Můžeme se zamyslet nad tím, proč Mladá Boleslav, momentálně třetí tým ligy, nedostal v názvu přednost před Spartou. Odpověď je však celkem zřejmá, Sparta v názvu je mediálně přitažlivější. Nejedná se zde však o diskriminaci Mladé Boleslavi?

Slavia v poháru končí. Chlumec vzdoroval Plzni, to Sparta potíže neměla

            Tento druhý článek pochází ze zpravodajského serveru idnes.cz. Jeho název opět opomíjí ostatní týmy až na jeden (Chlumec), které hrály v daný den zápas (především pak Mladou Boleslav), čímž se potvrzuje, že to, jestli tým bude umístěn do názvu článku nezávisí na jeho formě a výkonech, ale na mediální známosti. V názvu nejsou použity bulvární fráze na rozdíl od článku ze Seznamu. Naopak do názvu článku se dostal třetiligový tým Chlumec, který hrál vyrovnaný duel s Plzní. Tomuto zápasu je také věnováno první místo v obsahu článku. Oproti Seznamu je tedy věnováno větší pozornost úspěchu Chlumce než pádu českého suveréna Slávie. Seznam se tedy snažil vytěžit nad negativem (pádem Slávie), zatímco idnes.cz na pozitivu (velmi vyrovnaném zápasu Chlumce a Plzně). Oproti Seznamu ale není téměř žádný prostor věnován ostatním dvěma zápasům.

Trápení favoritů v poháru: Slavia končí, Plzeň odvrátila ostudu. Sparta jde dál

            Třetí článek je ze zpravodajství Aktuálně.cz. Zaměříme-li se na název článku, můžeme vyčíst za prvé, že je použito generalizující tvrzení Trápení favoritů, a to proto, že favoritem byla i Sparta, ta se ale netrápila. Možná chtěli autor/ři názvu přilákat pozornost i škarohlídů, kteří se poslední dobou vyžívají v prohrách Sparty, ale také je možný druhý způsob chápání, totiž že se o generalizaci nejedná, protože Sparta není již vnímána jako favorit. Druhý hledisko naznačuje použití tečky za prvními dvěma favority. Použití fráze trápení favoritů odkazuje, ale také na možný třetí výklad, který je asi nejsprávnější, pokud chceme věřit v objektivitu novinářů, a to takový výklad, že Sparta se netrápila, a tak nemohla být v této frázi použita, byla favoritem, který vyhrál. Obsah článku pak následuje chronologii popisu zápasů podle pořadí uvedení týmů v názvu. Opět jako u předchozích článků není třetí tým ligy a jeho zápas uveden v názvu. Zápasy jsou oproti idnes.cz alespoň uvedeny na konci článku.

Na začátku svého textu jsem zmínil techniku clickbait, řekněme, že se jedná o takový neetický copywriting – doslova klikací past. V uvedených názvech článků ji můžeme vypozorovat u prvého ve slově Senzace! a u třetího ve frázi Trápení favoritů, pokud bereme v potaz to, že autoři chtěli využít špatného období sparťanského týmu k nalákání k jejich dalšímu neúspěchu. Každopádně v kontextu celého názvu se pravděpodobně již o clickbait nejedná. První slova v názvu jsou ale nejdůležitější a z tohoto pohledu může být záměrné využití oné fráze Trápení favoritů vyhodnoceno ve výsledku spíše na hraně výtečného copywritingu a clickbaitu (pokud clickbait jako neetické využití impulsivního chování čtenáře vyřadíme z technik copywritingu). Název druhého článku poté vnímám jako nezavádějící a nejvíce se blíží objektivní novinařině. Není využíváno bulvárních slovíček, nejsou favorizovány týmy, abych případně jejich porážka nalákala, naopak článek již v názvu informuje o výrazném úspěchu Chlumce, což může být ukázkou demokratického přístupu, že i malý klub dostane mediální prostor, pokud si ho samozřejmě zaslouží. I zde bych sice poukázal, že idnes.cz mohlo šokovat čtenáře tím, že by zamlžilo to, zda Chlumec Plzeň porazil či neporazil, ale slovo vzdoroval odkazuje na prohru Chlumce, a v důsledku toho nespatřuji využití výkonu Chlumce jako mediální tahák, ale jako prosté informování, že třetiligový tým hrál velmi vyrovnaný duel s prvoligovým manšaftem.

Zdroje:

Senzace! Slavia končí v poháru. Sparta koncertovala, Plzeň odvrátila obří ostudu. Sport.cz [online]. © Seznam.cz, 30. 10. 2019, 19:49 [cit. 2019-31-10]. Dostupné z: https://www.sport.cz/fotbal/pohar/clanek/1157997-senzace-slavia-konci-v-poharu-sparta-koncertovala-plzen-odvratila-obri-ostudu.html#section-artcl

Slavia v poháru končí. Chlumec vzdoroval Plzni, to Sparta potíže neměla. Idnes.cz [online]. © 1999–2019 MAFRA, a. s., 30. 10. 2019 [cit. 2019-31-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/mol-cup-osmifinale-chlumec-nad-cidlinou-plzen-mlada-boleslav-zlin-ceske-budejovice-sparta-ostrava-sl.A191030_095655_fot_dsouteze_jic

Trápení favoritů v poháru: Slavia končí, Plzeň odvrátila ostudu. Sparta jde dál. Aktuálně.cz [online]. © 1999–2019 Economia, a.s., 30. 10. 2019 [cit. 2019-31-10]. Dostupné z: https://sport.aktualne.cz/fotbal/plzen-s-vypetim-vsech-sil-odvratila-ostudu-chlumec-v-poharu/r~2cc8d048fb2e11e98776ac1f6b220ee8/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.