Hanebnost – recenze

Recenzované vydání: COETZEE, J. M. Hanebnost. Překlad Monika Vosková. Vyd. 1. Praha: Volvox Globator, 2002. 194 s. Arkáda; sv. 15. ISBN 80-7207-456-3.

John Maxwell Coetzee, jihoafrický autor, nositel Nobelovy ceny za literaturu, v Hanebnosti předkládá epizodu ze života profesora na Kapské univerzitě, Davida Lurieho, který je po románku se studentkou z univerzity vyhoštěn, a tak se vydává navštívit svoji dceru, která má farmu v nehostinných pustinách Jihoafrické republiky. Zde na něj čeká hanba zdaleka ještě větší. Příběh je o tom, jak člověk musí nést následky svého jednání, ale také, jak je často bezmocný proti krutostem světa. Coetzeeho tvorba je vždy přemítavou oázou, jaksi poklidně plyne, aby vás stejně jako život semlela, a ani nevíte jak.

V Hanebnosti můžeme pozorovat Coetzeeho lásku ke zvířatům a pochopení pro chybující lidi. Román je vcelku realističtější než Coetzeeho ostatní tvorba (zvláště pak jeho prvotina V srdci země), a vyznačuje se syrovostí a strohostí jazyka. Každopádně pod slupkou hrubosti a beznaděje se přece jenom skýtá špetka naděje. Někdy to chce pouze čas než se rány zahojí a ochotu se znovu zvednout, i když víte, že může přijít další pád.

Hanebnost mohu jedině doporučit. Nejedná se o složité čtení, spíše myslím, že vyžaduje kousek toho citu, aby jste ji neodložili hned na začátku. David Lurie není nejsympatičtější postavou, ale život není o sympatii a harmonii, a stejně tak to nemůžeme chtít ani po literatuře, potažmo literárních postavách, pokud má k čemu literaturu být, pak nám musí odhalovat nás nedokonalé tvory.

HODNOCENÍ 9/10

Hanebnost na databaziknih.cz

Hanebnost v českých knihovnách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.